Skvělé kardanové hřídele a příslušenství
Rychlé kontakty
Vybíráte kardanovou hřídel? Kontaktujte nás!
Vyznáme se a odborně Vám poradíme

Telefon:
+420 734 644 355
E-mail:
info@kardanka.cz
Web:

Kardany s bezpečnostním prvkem

kardan s bezpečnostním prvkemKardan s bezpečnostním prvkem je nezbytnou součástí každého pohonu, kde může dojít k přetížení. Takové přetížení pak zpravidla způsobí poškození některé z částí pohonu. Takovému poškození právě zabrání kardan s bezpečnostním prvkemBezpečnostní prvky dělíme do několika skupin, které se dělí dle účelu použití. Pokud si nevíte rady při výběru kardanu s bezpečnostním prvkem, pak se na nás obraťte.

Kardan s bezpečnostním prvkem - volnoběžná spojka

Volnoběžná spojka je klasickým prvkem pro ochranu proti setrvačnému pohybu u rotačních strojů. Tento bezpečnostní prvek  používáme u rotačních sekaček, obracáků a dalších strojů, které mají velikou setrvačnost po vypnutí pohonu. Vyhneme se tak rázům, které tato setrvačnost způsobuje. Takový kardan s bezpečnostním prvkem pracuje podobně jako volnoběh na jízdním kole.

Kardan s bezpečnostním prvkem - přetěžovací prvek

Přetěžovací prvky slouží proti přetížení během pohonu. Účelem kardanu s přetěžovacím prvkem je přerušit přenos síly v případě přetížení. Tyto kardany dělíme dle způsobu přerušení přenosu síly.

Kardan s přetěžovací spojkou

Přetěžovací spojka, někdy také nazývána jako řehtačka nebo kolíková spojka je prvek, který můžeme používat opakovaně s minimálním opotřebením. V případě přetížení dojde k prokluzu kolíků v drážkách a přeskočení do další drážky. Kardan s bezpečnostním prvkem přetěžovací spojka slouží spíše pro nižší momenty přetížení a je vhodný do 700 otáček.

Kardan s lamelovou spojkou

Lamelová spojka slouží podobně jako přetěžovací spojky k opakované ochraně proti přetížení. Tyto kardany s bezpečnostním prvkem používáme pro střední až vyšší momenty přetížení. Lamelovou spojku můžeme použít i pro vyšší otáčky.

Kardan se střižným šroubem

Střižný šroub je prvek určený pro použití spíše náhodnému. Tento bezpečnostní prvek volíme v případě, kdy přetížení neočekáváme, ale víme, že může přijít. Kardan s bezpečnostním prvkem střižný šroub je určen pro vyšší momenty přetížení a jeho využití je především proti skutečnému problému, který může nastat než proti pravidelnému přetěžování.

Při výběru kardanu s bezpečnostním prvkem doporučujeme konzultaci s odborníkem. Nejedná se o až tak velkou investici, avšak výběrem špatného bezpečnostního prvku může dojít k mnohem nákladnější opravě než je cena kardanu. Na kardanu s bezpečnostním prvkem se rozhodně nevyplatí šetřit.

V naší nabídce najde také samostatné bezpečnostní prvky v podobě vidlic pro kardanové hřídele nebo jako prodloužení s bezpečnostním prvkem. Pro potřeby práce pod velkými úhly máme nabídku homokinetických kardanů.